FAQ

Granit, marmut, konglomerat - częste pytania


Jeśli nie znajdziesz tutaj odpowiedzi na swoje pytanie, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiamy na nie.

W celu zobaczenia odpowiedzi kliknij na tekst pytania lub na znak PLUS.

Z materiałów naturalnych najlepszym materiałem na blaty kuchenne jest bez wątpienia GRANIT.

Jednakże trzeba pamiętać o jego niepowtarzalnym charakterze!

Klienci o skromnej wiedzy na temat kamieni oczekują, że zamówiony wzór będzie identyczny jak ten przedstawiony w katalogu. Mimo, iż próbki kamienia powinny oddawać charakter danego produktu, materiał z jednego wydobycia może nieznacznie różnić się kolorem lub teksturą. Nawet na jednej płycie można dostrzec pewne różnice koloru porównując przeciwległe końce płyty.
Nieprzewidywalności tej nie posiada produkt przemysłowy również polecany przez Nas na blaty. Mowa o konglomeracie kwarcowym. Jest on wytwarzany z kombinacji kwarcu oraz żywicy poliestrowej i może posiadać różne formy, gwarantując równocześnie wielką twardość i wytrzymałość. Ponieważ konglomerat jest produktem przemysłowym, jego wzory i kolory mogą być powielane bez ograniczeń.

Granit i marmur (oraz jego pochodne: wapień, onyks, trawertyn) znacznie różnią się od siebie.
Granit powstaje głęboko w skorupie ziemskiej w wyniku krystalizacji minerałów, w bardzo wysokich temperaturach i stąd bierze się jego ogromna trwałość i twardość.
Natomiast marmur (wapienie, trawertyny, onyksy) powstają w wyniku osadzania się szkieletów i skorup zwierzęcych, materii roślinnej oraz mułu na dnach zbiorników wodnych. Skamienienie marmurów trwa miliony lat, a ponieważ głównym ich składnikiem jest wapno, charakteryzują się one podatnością na działanie kwasów (na przykład tych występujących w occie lub soku owoców cytrusowych).

Odradzamy to, ze względu na podatność marmuru na zadrapania oraz działanie kwasów (ketchup, ocet, owoce). Typowym zastosowaniem marmuru są blaty łazienkowe, obudowy jacuzzi oraz kominki i na takie elementy marmur nadaje się idealnie.

Każdy kamień bez impregnacji wchłania płyny i dlatego też dla zabezpieczenia powierzchni, a przede wszystkim w celu zatkania porów w środku kamienia naturalnego i uniemożliwieniu absorpcji płynów należy stosować IMPREGNACJĘ. W przypadku gdy blat zostanie należycie odtłuszczony (np. acetonem), a następnie zaimpregnowany dobrej klasy impregnatem, użytkownikowi pozostaje do wykonywania wyłącznie pielęgnacja (z ewentualnym powtórzeniem impregnacji za 3-5 lat).

Granit może zostać uszkodzony przez bardzo mocne uderzenie. Przez swoją krystaliczną strukturę, można go ukruszyć w wyniku uderzenia twardym i ostrym przedmiotem. Nie pokryty impregnatem granit może wchłaniać różne substancje, co spowoduje jego zaplamienie i powstanie przebarwień. Wysoka temperatura elementów kuchennych lub gorących substancji nie spowoduje uszkodzenia granitowego blatu.

Odradzamy taki pomysł. W przypadku kształtu kuchni w literę U lub L, łączenia dokonuje się przy załamaniach lub w newralgicznych i mało widocznych miejscach (pod nakładanym zlewozmywakiem lub płytą grzewczą). Łączenia takie stają się niemal niewidoczne dzięki wypełnieniu ich żywicami epoksydowymi dobranymi pod kolor danego kamienia.

Przy kamieniu drobnoziarnistym łączenia będą mniej widoczne niż przy ziarnie grubym i zróżnicowanym. Kolor ciemny kamienia maskuje łączenia lepiej niż jasny. Z kolei urozmaicona, wyrazista tekstura z paskami kolorów ujawni łączenia bardziej niż wzór jednorodny.

Tak, z zastrzeżeniem, że konieczne będzie jego wyjątkowo solidne zaimpregnowanie dla ochrony powierzchni przed środkami zwykle używanymi w tym pomieszczeniu (kosmetykami, perfumami, farbami do włosów).

Tak, ale ponieważ granit jest twardszy od ostrzy noży można je w ten sposób szybko stępić. Do krojenia czy siekania najlepiej jest używać drewnianej lub plastikowej deski do krojenia.

Tak. Dzięki specjalnej obróbce kamienia zwanej płomieniowaniem powierzchnia schodów staje się chropowata i mniej śliska. Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie pasków antypoślizgowych w postaci naklejanej (guma) albo obrabianej maszynowo (młotkarka).

Oczywiście tak, ponieważ granit to najtrwalszy materiał. Namawiamy jednak do wykonywania go z powierzchnią antypoślizgową - piaskowaną, płomieniowaną lub groszkowaną. Na życzenie wykonujemy pasy antypoślizgowe na zbyt śliskich schodach.

Dla systematycznej pielęgnacji polecamy gorącą wodę i lekkie detergenty. Nie należy stosować past, wosków i innego rodzaju czyszczących środków chemicznych.

Stosowanie past i chemii dającej szybki połysk powoduje pozostawianie na powierzchni śladowych ilości wosku, a tym samym szybsze osadzanie się na niej brudu i kurzu.

W określonych interwałach czasowych należy używać mocnych i specjalistycznych preparatów do czyszczenia, a rzadziej do samego zabezpieczania i nabłyszczania.

Niezabezpieczony marmur jak każdy inny naturalny kamień wchłania wodę. Jeśli jest ona czysta to zwykle później odparuje nie pozostawiając po sobie śladu. Natomiast w przypadku płynów kolorowych (herbaty, kawy, soków) plamy pozostałyby w kamieniu. Dlatego też stosuje się impregnację.

Dla zamaskowania płytkich rys stosuje się pastę polerską i filc. Natomiast dla rys głębokich można użyć mechanicznych maszyn polerskich albo wypełnić rysę (także ubytek, skazę, ukruszenie) żywicą transparentną i wyrównać polerowaniem.

Otwory można wycinać w każdym kamieniu pod warunkiem, że zostanie on wzmocniony w newralgicznych miejscach. W GRANITO wykorzystujemy do wzmocnienia poliwęglan, który jest o wiele bardziej solidny niż wzmocnienia z prętów stalowych.

Z czasem marmur rysując się przybiera matowego wyglądu. Wtedy do usunięcia rys i nadania mu pierwotnego wyglądu trzeba użyć specjalistycznych maszyn polerskich oraz preparatów chemicznych.

Jest to uzależnione głównie wymaganiami projektowymi - dla długich i wystających z muru parapetów stosujemy grubość 3 centymetrów, a dla krótkich lub wąskich w zupełności wystarczą 2 centymetry.

Tak. Należy jednak pamiętać o małej fudze, specjalnym montażu na klej do podłóg ogrzewanych oraz o zachowaniu zgodności kompozycji na podłodze z dylatacjami podłoża.

Można podszlifować miejsce uszczerbku, a następnie dokleić ukruszony fragment na żywicy epoksydowej (o odpowiednim kolorze) i na koniec wypolerować miejsce naprawy.
Ukruszenie można również wypełnić granitowym pyłem z mieszanką epoksydową. Dzięki właściwemu wykonaniu naprawy istnieje szansa, że pozostały ślad nie będzie bardzo widoczny.

Gdy jest właściwie zamontowany (głównie na klej, z pianką wyłącznie dla doszczelniania) oraz nie wystaje poza obręb murku na więcej niż połowę swojej szerokości, stawanie na parapecie nie powinno go uszkodzić.